העור שלנו היא השכבה העליונה, והגלויה לעין, המכסה את פנים הגוף שלנו, את העורקים, הנימים, האיברים הפנימיים וגם את תאי השומן והרקמות המרכיבות את השרירים שלנו. ייחודו של העור הוא בגמישות ובאלסטיות שלו, כמו גם ביכולתו לספוג זעזועים וטראומות בכל רגע ועדיין להתאושש ולמלא את חלקו בהוויה הפיזית של כל אחד ואחת מאיתנו. לעיתים, בעיקר עקב גורמים פנימיים, גנטיים ותורשתיים שאינם תלויים בנו או בהתנהלותנו, צפים ועולים גורמים תת עוריים אל פני שטח העור והופכים לבולטים ובכך פוגמים במראה החיצוני שלנו ובאסתטיקה החיצונית שלנו. גבשושיות אלו נקראות צלוליט והן נחלתן של מרבית נשות העולם ושל אחוז מועט של גברים, הלוקים בסימפטומים ובפגמים של תאי השומן התת עוריים שהתפתחו וגדלו עד לכדי התבלטותם החיצונית.

למרות שאפשר להניח כי תופעות צלוליט אינן ניתנות לשליטה ולמניעה, הרי שקיימים כיום מספר דרכים להאט את הופעתן ולצמצם את טווח פגיעתן לרמה נסבלת והגיונית, שניתן להסתובב איתה ולהמשיך להתגאות בגוף רזה, חטוב ומושלם. הדרכים המקובלות ביותר לפעילות מניעתית הן הקפדה על פעילות ספורטיבית, בעיקר אירובית, מתמשכת ומוכוונת מטרה ושמירה על תזונה נכונה, בריאה ומאוזנת, שבה מקבל הגוף את כל הוויטמינים, המינרלים ואבות המזון החיוניים למטבוליזם ולמערכת הדם והלימפה, דברים אשר מאפשרים לגוף ליצור מערכת פירוק שומנים ותאי שומן יעילה ומתמדת ומאפשרים לגוף לצרוך מספיק קלוריות על מנת לא לחוש תחושות רעב תכופות, שיביאו לאכילה מוגברת ולהיווצרות תאי שומן נוספים, אותם יתקשה הגוף התשוש לפרק. בנוסף, ישנן פעולות שבהן צריך להיעזר בעזרים חיצוניים על מנת לצמצם או לדחות הופעת צלוליט ואלו הם עיסויים מיוחדים, מריחת קרמים ומשחות בעלות רכיבים קוסמטיים המסייעים לתהליך פירוק שומנים בגוף או ביצוע ניתוחים קוסמטיים ואסתטיים דוגמת לייזר, אינפרא אדום או מזותרפיה שמהווים סוג של התערבות כירורגית חיצונית, אם כי לא קיצונית וחריגה.

בכל מקרה, אסור להתייחס להופעת צלוליט כאל אסון בקנה מידה קולוסאלי ולהיכנס למרה שחורה, דיכאון או ייאוש. מדובר, אם נרצה בכך ובין אם לאו, בתהליך שאין לנו שליטה עליו ולא יכולנו, בכל מקרה, למנוע אותו ולא משנה מה היינו עושים ואיך היינו פועלים טרום הופעת הגבשושיות המטרידות מבחינה אסתטית וויזואלית. יותר מ-80% מהנשים בעולם סובלות מהתופעה הזו ו-20% אחרות יחוו אותה, בדרך כזו או אחרת, במהלך השנים, כך שצריך לדעת לחיות עם המצב ולנסות לצמצם את התפשטותו ולהאט את התקדמותו בעזרת הפרמטרים שהצגנו לעיל. עם עבודה נכונה, השקעה וסבלנות, גם צלוליט יכול להפוך לסביל ולפחות בולט וחריג.

השקיעו מגיל צעיר באימונים אירוביים מחזקי נשימה, מערכת לימפה וחילוף חומרים, איכלו מזונות דלי שומן וסוכרים והתפללו שהוריכם לא סובלים מצלוליט ותקוו שהמטרד הנשי הגלובאלי הזה יחלוף מעליכם או מצדכם, ולא עליכם.

מקור המאמר: Academics – ספריית המאמרים של ישראל